info@resetheus.org (+420) 222 745 574

Nemoc X a zombie „viry“

Vyčkávají a jsou připraveni dobýt světovou scénu útokem.

Už vás nudí poslouchat stále dokola ty samé písničky a taneční čísla? Už vás staré „virální“ kapely prostě nebaví? Hledáte něco nového a tajemného, co by to trochu okořenilo a znovu oživilo klesající hladinu strachu? Pokud ano, pak máte štěstí, protože k vám míří zbrusu nová „virální“ senzace!

Představujeme vám nemoc X!

Nemoc X: skryté, ale nevyhnutelné, plíživé nebezpečí

„Staré přísloví říká: ‚Prevence je lepší než léčba.‘ Nic nedokládá tuto myšlenku lépe než ‚nemoc X‘. Podle Světové zdravotnické organizace ‚nemoc X představuje poznatek, že závažnou mezinárodní epidemii by mohl způsobit patogen, o kterém v současnosti není známo, že by vyvolával lidské onemocnění.‘

Richard Hatchett, výkonný ředitel organizace Koalice pro inovace v oblasti připravenosti na epidemie (CEPI), o nemoci X řekl: ‚Může to znít jako sci-fi, ale nemoc X je něco, na co se musíme připravit.‘ Na seznamu nemocí, které Světová zdravotnická organizace považuje za vysoce prioritní z hlediska výzkumu a vývoje, zaujímá nemoc X místo mezi nemocemi, jako jsou ebola, zika a koronavirové onemocnění 2019 (COVID-19). Nečekané propuknutí infekčního onemocnění (nemoc X) opakovaně otřáslo důvěrou v medicínu a zaskočilo lékařský svět.

Někteří odborníci se dokonce vyslovili, že COVID-19, vyvolaný koronavirem 2 způsobujícím těžký akutní respirační syndrom (SARS-CoV-2), splňoval standardy pro to, aby mohl být považován za první nemoc X, zatímco někteří autoři označili za nemoc X onemocnění vyvolané virem zika. Jednou z neblahých možností však je, že COVID-19 a další nedávné pandemie mohly být mírnějšími verzemi toho, co nakonec bude nejvýznamnější nemocí X.

Předpokládá se, že nemoc X je způsobena ‚patogenem X‘. Očekává se, že takový patogen bude způsobovat zoonózu, nejspíše půjde o RNA virus, který se objeví v oblasti, kde správná kombinace rizikových faktorů vysoce podporuje riziko trvalého přenosu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8367867/

Jak je vidět, nikdo v současné době neví, co nemoc X skutečně je, a i když se připouští, že vznik nemoci X zní jako sci-fi, musíme se na příchod této superstar na světovou scénu připravit. Kdy to bude, zatím nikdo s jistotou neví. Ale buďte si jisti, že tato nemoc, připisovaná neznámému patogenu X, bude další velkou událostí, a raději se na tuto budoucí, zaručenou rockovou legendu, která je připravena vzít svět útokem, připravte.

„Odborníci“ už teď volají po tom, aby údernému monstróznímu jamování a působivým baladám tohoto záhadného virtuóza podlehlo 50 milionů fanoušků. Od dob, kdy se hlavní hvězdou stala španělská chřipka, tak zuřivé šílenství fanoušků svět ještě nezažil. Abychom se připravili na případnou hysterii nad příchodem nemoci X, jsou naplánovány hromadné očkovací akce, aby byli fanoušci naladěni na úžasné melodie, které se k nim blíží.

Nemoc X by mohla přinést další pandemii a zabít 50 milionů lidí, říká odbornice
Kate Binghamová dále uvedla, že vědci identifikovali 25 čeledí virů, ale mohlo by existovat více než milion neobjevených variant.

„Britská odbornice na zdravotnictví uvedla, že nemoc X, jak ji nazvala Světová zdravotnická organizace, může způsobit další pandemii, která bude smrtelnější než COVID-19. Kate Binghamová, která od května do prosince 2020 působila jako předsedkyně britské pracovní skupiny pro vakcíny, v rozhovoru pro deník Daily Mail uvedla, že nový virus by mohl mít podobný dopad jako ničivá španělská chřipka z let 1919-1920. Podle Světové zdravotnické organizace by nemoc X mohla být způsobena novým původcem – virem, bakterií nebo plísní – bez jakékoli známé léčby.

Paní Binghamová vyjádřila své obavy: ‚Řeknu to takto: pandemie chřipky v letech 1918-19 zabila na celém světě nejméně 50 milionů lidí, což je dvakrát více, než kolik jich zahynulo v první světové válce. Dnes bychom mohli očekávat podobný počet obětí jednoho z mnoha virů, které již existují.

‚Pokud se svět bude muset vypořádat s hrozbou nemoci X, bude se muset připravit na hromadné očkovací akce a doručit dávky v rekordním čase,‘ uvedla deníku Daily Mail.“

Ať už děláte cokoli, zatím se nepokoušejte nemoc X vystopovat kvůli autogramu nebo sólovému vystoupení, protože existuje více než milion „variant“ z 25 různých „virových“ čeledí, ze kterých by tato vzrušující rocková hvězda mohla vzejít. Utěšujte se však tím, že nemoc X je již na cestě, skrývá se někde ve světě a replikuje se, dokud nebude připravena debutovat s charakteristickými příznaky, které ji odliší od zbytku davu.

„Odbornice dále uvedla, že vědci identifikovali 25 čeledí virů, ale mohlo by existovat více než milion neobjevených variant, které mohou být schopny přeskakovat z jednoho druhu na druhý.

‚V jistém smyslu jsme měli s COVID-19 štěstí, přestože způsobil 20 milionů nebo více úmrtí po celém světě. Jde o to, že naprosté většině lidí nakažených tímto virem se podařilo uzdravit… Představte si, že nemoc X je stejně nakažlivá jako spalničky a má úmrtnost jako ebola. Někde na světě se replikuje a dříve nebo později někomu začne být špatně,‘ řekla Binghamová.

Ebola měla úmrtnost kolem 67 procent a dodala, že další nemoci jako ptačí chřipka a MERS také zabily velké množství lidí. Takže rozhodně nemůžeme spoléhat na to, že příští pandemie bude snadno zvládnutelná.“

https://www.google.com/amp/s/www.ndtv.com/world-news/disease-x-could-bring-next-pandemic-kill-50-million-people-says-expert-4424370/amp/1

Pro ty, kteří se už nemohou dočkat, až nás nemoc X konečně poctí svou přítomností, se vydejme na cestu zpět v čase a uvidíme, jestli se o budoucí, vznikající legendě můžeme dozvědět něco víc. Uvidíme, zda se nám podaří odhalit historii nemoci X a pokusíme se číst z čajových lístků, abychom zjistili, kdy, kde a jak bude mít tento celosvětový fenomén svůj debut. Pojďme se podívat na důvody, proč se říká, že nemoc X přijde, aby nás všechny zachránila od ustrnulých melodií včerejška. Uvidíme, zda se skutečně jedná o novou vycházející hvězdu, nebo zda se nemoc X objevila již dříve, takže nejde o nic jiného než o šikovně maskovaný comeback, který se bude opakovat do omrzení.

Podle článku CNN z února 2018 Světová zdravotnická organizace oznámila existenci nemoci X ve svém globálním plánu na rok 2018, jehož cílem je urychlit výzkum a vývoj během mimořádných situací v oblasti zdraví. Jako typy hrozeb, na které je třeba se připravit, uvedla onemocnění „ebola“, „zika“ a „SARS“, a to příhodně dva roky před vznikem „hrozby“ „SARS-CoV-2“. Světová zdravotnická organizace definovala nemoc X jako „poznatek, že závažnou mezinárodní epidemii by mohl způsobit patogen, o kterém v současnosti není známo, že by vyvolával lidské onemocnění.“ „Nejdůvěryhodnější americký vědec“ Anthony Fauci prohlásil, že na základě minulých zkušeností nás zasáhne něco neočekávaného. V případě nemoci X tedy máme předvídat nepředvídatelné. Aby toho bylo možné dosáhnout, musela Světová zdravotnická organizace postupovat „hbitě“ a vytvořit potřebné platformové technologie. To zahrnovalo vědce vyvíjející přizpůsobitelné postupy pro výrobu vakcín. Když tedy dojde k nepředvídanému vypuknutí nemoci, lze nový „virus“ sekvenovat a následně zapojit do již vyvinuté platformy za účelem vytvoření nové vakcíny. Využitím podobného přístupu se v roce 2016 podařilo Světové zdravotnické organizaci vytvořit vakcínu proti „ebole“ za 12 měsíců namísto 5 až 10 let, které by to normálně trvalo:

Světová zdravotnická organizace se připravuje na „nemoc X“

„Světová zdravotnická organizace zařadila ‚nemoc X‘ do svého nejnovějšího globálního plánu pro urychlení výzkumu a vývoje v případě mimořádných situací v oblasti zdraví, jako jsou epidemie onemocnění ebola, SARS nebo zika.

Strategie a plán připravenosti na rok 2018, známý jako R&D Blueprint, byl zveřejněn minulý měsíc. Co přesně je tedy nemoc X?

Tento záhadný název podle Světové zdravotnické organizace ‚představuje poznatek, že závažnou mezinárodní epidemii by mohl způsobit patogen, o kterém v současnosti není známo, že by vyvolával lidské onemocnění.‘

Jak nás zkušenost naučila, obvykle nás zasáhne něco, co jsme neočekávali,‘ řekl dr. Anthony Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci. ‚Stejně tak, jak jsme nečekali onemocnění zika, nemysleli jsme si, že se objeví ebola, která zasáhne města.‘

‚X‘ znamená neočekávané, řekl.

Když Světová zdravotnická organizace čelí něčemu neznámému, uvědomuje si, že musí ‚hbitě postupovat‘, a to zahrnuje vytvoření platformových technologií, vysvětlil Fauci.

Vědci v podstatě vyvíjejí přizpůsobitelné postupy pro výrobu vakcín. Když pak vypukne epidemie, mohou sekvenovat jedinečnou genetickou informaci viru způsobujícího onemocnění a správnou sekvenci zapojit do již vyvinuté platformy pro vytvoření nové vakcíny.

„Výsledkem práce Světové zdravotnické organizace ve spolupráci s vládami, vědci a soukromými subjekty ‚byla vůbec první plně účinná vakcína proti ebole, která byla vyvinuta a otestována za 12 měsíců oproti 5 až 10 letům, které by takový proces normálně trval,‘ uvedla Kienyová, která uvítala možnost využít své zkušenosti s ebolou k přípravě na budoucí mimořádné situace v oblasti zdraví.“

https://www.cnn.com/2018/03/12/health/disease-x-blueprint-who/index.html

V článku CNN se sice uvádí, že Světová zdravotnická organizace nás s nemocí X seznámila v roce 2018, ale ta se ve skutečnosti poprvé objevila už rok předtím. V rámci „Seznamu prioritních onemocnění plánu R&D Blueprint“ z ledna 2017 vyvinula Světová zdravotnická organizace nástroj pro identifikaci patogenů, které je třeba upřednostnit pro výzkum a vývoj v kontextu mimořádných situací v oblasti veřejného zdraví. Pokusili se identifikovat nemoci, které představují riziko pro veřejné zdraví kvůli svému „epidemickému potenciálu“ a nedostatku účinných protiopatření. Nemoc X byla poslední položkou na seznamu prioritních nemocí. V té době však nemoc X nebyla skutečně definována a sloužila jako náhradní označení pro jakoukoli nemoc identifikovanou před další revizí pomocí rozhodovacího nástroje plánu Blueprint.

Seznam prioritních onemocnění plánu R&D Blueprint

„Pro účely plánu R&D Blueprint vyvinula Světová zdravotnická organizace speciální nástroj pro určování, které nemoci a patogeny je třeba upřednostnit pro výzkum a vývoj v kontextu mimořádných situací v oblasti veřejného zdraví. Tento nástroj se snaží identifikovat nemoci, které představují riziko pro veřejné zdraví kvůli svému epidemickému potenciálu a proti nimž neexistují žádná protiopatření nebo jsou nedostatečná. Na nemoci vybrané v rámci tohoto procesu se zaměřuje práce v rámci projektu R&D Blueprint. Nejedná se o vyčerpávající seznam ani o nejpravděpodobnější příčiny příští epidemie. Je třeba poznamenat, že nemoci jako chřipka, žlutá zimnice, cholera atd., které představují významné zdravotní riziko, na tomto seznamu chybí, protože jsou pro ně k dispozici lékařská protiopatření nebo jsou již předmětem specializovaných činností v oblasti výzkumu a vývoje.

Původní seznam prioritních onemocnění byl sestaven v prosinci 2015.

Seznam je každoročně přezkoumáván a revidován, aby byl zajištěn dynamický proces. Poslední revize proběhla v lednu 2017.

Revidovaný seznam prioritních onemocnění, leden 2017:

 • Arenavirové hemoragické horečky (včetně horečky Lassa)
 • Krymsko-konžská hemoragická horečka (CCHF)
 • Filovirová onemocnění (včetně eboly a horečky marburg)
 • Koronavirus blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS-CoV)
 • Další vysoce patogenní koronavirová onemocnění (např. těžký akutní respirační syndrom (SARS))
 • Nipah a příbuzná henipavirová onemocnění
 • Horečka údolí Rift (RVF)
 • Syndrom těžké horečky s trombocytopenií (SFTS)
 • Zika
 • Nemoc X*

*Do seznamu bude zařazena jakákoli nemoc identifikovaná před příští revizí pomocí rozhodovacího nástroje plánu Blueprint.

Pozn.: Během zasedání se diskutovalo o viru chikungunya a řada odborníků zdůraznila rizika, která představuje. Shodli se na tom, že virus chikungunya, spolu s řadou dalších patogenů, si nadále zaslouží další výzkum a vývoj.“

https://web.archive.org/web/20170618183647/http://www.who.int/blueprint/priority-diseases/en/

Nemoc X oficiálně debutovala v únoru 2018 jako „poznatek, že závažnou mezinárodní epidemii by mohl způsobit patogen, o kterém v současnosti není známo, že by vyvolával lidské onemocnění.“ Cílem bylo se na neznámou „nemoc X“ co nejlépe připravit. Stejně jako v roce 2017 byly na seznamu ostatní známé „nemoci“, které byly považovány za významné riziko pro veřejné zdraví a vyžadovaly další výzkum a vývoj, včetně surveillance a diagnostiky. Jak „MERS“, tak „SARS“ byly v roce 2018 zařazeny na seznam jako nemoci, které vyžadují další výzkum a vývoj, zatímco další „koronavirové“ nemoci byly projednávány jako potenciální přírůstky do seznamu. Bylo velkým „štěstím“, že Světová zdravotnická organizace v té době tento program zavedla, vzhledem k tomu, že se o necelé dva roky později shodou okolností objevil „nový koronavirus“, aby využil urychleného výzkumu a vývoje, vývoje vakcín a programů surveillance a diagnostiky, které byly zavedeny.


Konstrukt vakcíny byl vytvořen in silico, tj. v počítači.

Ve skutečnosti na vytvoření vakcíny proti „COVID-19“ pracoval oxfordský tým již od 10. ledna 2020 a vakcína byla plně dokončena počátkem února 2020, přestože sekvence „SARS-CoV-2“ nebyla k dispozici ani do půlnoci 10. ledna 2020. Opravdu stačilo jen „zadat údaje a vytvořit vakcínu“.

V rámci prevence a kontroly, jakož i minimalizace přenosu nákaz a zvýšení bezpečnosti potravin, byla začleněna koncepce přístupu „Jedno zdraví“ zahrnující nemoci zvířat. Světová zdravotnická organizace rovněž ponechala otevřenou možnost využití vakcín pro zvířata s cílem zabránit budoucím epidemiím. Je tedy evidentní, že od samého počátku prosazovala téma zoonózy, tj. „infekce“ šířící se ze zvířat na člověka. Diskutovalo se také o roli antimikrobiální rezistence vedoucí ke vzniku rezistentního patogenu:

Každoroční revize seznamu prioritních onemocnění podle plánu Blueprint za rok 2018

„Druhá roční revize se uskutečnila 6.-7. února 2018. Odborníci se domnívají, že vzhledem k jejich potenciálu způsobit mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví a absenci účinných léků a/nebo vakcín je naléhavě zapotřebí urychlit výzkum a vývoj pro tato onemocnění*:

 • Krymsko-konžská hemoragická horečka (CCHF)
 • Onemocnění virem ebola a onemocnění virem marburg
 • Horečka Lassa
 • Koronavirus blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS-CoV) a těžký akutní respirační syndrom (SARS)
 • Nipah a henipavirová onemocnění
 • Horečka údolí Rift (RVF)
 • Zika
 • Nemoc X

Nemoc X představuje poznatek, že závažnou mezinárodní epidemii by mohl způsobit patogen, o kterém v současnosti není známo, že by vyvolával lidské onemocnění, a proto se plán R&D Blueprint výslovně snaží umožnit průřezovou připravenost na výzkum a vývoj, která je v co největší míře relevantní i pro neznámou ‚nemoc X‘.

Byla projednána řada dalších onemocnění a zvažovalo se jejich zařazení na seznam prioritních onemocnění, včetně: arenavirové hemoragické horečky jiné než horečka Lassa, horečky chikungunya, vysoce patogenních koronavirových onemocnění jiných než MERS a SARS, emergentních enterovirů jiných než polio (včetně EV71, D68) a syndromu těžké horečky s trombocytopenií (SFTS).

Tyto nemoci představují velké riziko pro veřejné zdraví a je zapotřebí dalšího výzkumu a vývoje, včetně surveillance a diagnostiky. Měly by být pečlivě sledovány a znovu zváženy při příští roční revizi. V mezidobí se doporučuje vyvinout úsilí o jejich pochopení a zmírnění.“

„Byla zdůrazněna hodnota přístupu ‚Jedno zdraví‘, včetně paralelních procesů stanovení priorit pro zdraví zvířat. Takové úsilí by podpořilo výzkum a vývoj zaměřený na prevenci a kontrolu chorob zvířat s minimalizací jejich šíření a zvýšením bezpečnosti potravin. Rovněž bylo poukázáno na možnou užitečnost vakcín pro zvířata pro prevenci mimořádných situací v oblasti veřejného zdraví.

Rovněž existuje společné úsilí o řešení antimikrobiální rezistence prostřednictvím specifických mezinárodních iniciativ. Nebyla vyloučena možnost, že se v budoucnu objeví rezistentní patogen, kterému by měla být věnována náležitá pozornost.

https://web.archive.org/web/20180212014928/http://www.who.int/blueprint/priority-diseases/en/


Vše, co potřebujete vědět o fiktivní budoucí nemoci.

I když je nemoc X relativně novým pojmem, který se používá k medializaci neznámé nadcházející hrozby, podle „odborníků“ jsme již byli svědky prvního příkladu tohoto fenoménu v případě „COVID-19“. Podle článku agentury Bloomberg z února 2020 byl „nový koronavirus“ považován za uchazeče o titul „nemoc X“. Marion Koopmansová, členka krizového výboru Světové zdravotnické organizace, uvedla, že „tato epidemie se rychle stává první skutečnou pandemickou výzvou, která odpovídá kategorii nemoci X“:

Koronavirus může být „nemocí X“, před kterou zdravotnická agentura varovala

„Světová zdravotnická organizace již před lety varovala, že záhadná ‚nemoc X‘ může vyvolat mezinárodní nákazu. Nový koronavirus, který má schopnost rychle se měnit z mírného na smrtící, se ukazuje jako uchazeč.

Z nedávných zpráv o skrytých způsobech, kterými se virus vyvolávající COVID-19 šíří a mrzačí, se rýsuje obrázek záhadného patogenu, jehož účinky jsou převážně mírné, ale který se občas – a nepředvídatelně – ve druhém týdnu mění na smrtící. Za necelé tři měsíce se jím nakazilo asi 77 000 lidí, většinou v Číně, a více než 2 200 jich zemřelo.

‚Ať už se ji podaří zvládnout, nebo ne, tato epidemie se rychle stává první skutečnou pandemickou výzvou, která odpovídá kategorii nemoci X,‘ uvedla ve středu v časopise Cell Marion Koopmansová, vedoucí virologického oddělení na Erasmus University Medical Center v Rotterdamu a členka krizového výboru Světové zdravotnické organizace.“

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-22/coronavirus-may-be-the-disease-x-health-agency-warned-about?leadSource=uverify%20wall

Peter Daszak, ekolog chorob a prezident newyorské organizace EcoHealth Alliance, který se podílel na vytvoření termínu „nemoc X“, v článku pro The New York Times z února 2020 uvedl, že se jedná o „příští pandemii, která by byla způsobena neznámým, novým patogenem, který se dosud nedostal do lidské populace.“ Vědci se domnívali, že tento „virus“ bude pocházet ze zvířat a „objeví se někde na planetě, kde ekonomický rozvoj přivádí dohromady lidi a divoká zvířata.“ Zajímavé je, že se domnívali, že nemoc X bude na počátku epidemie zaměňována za jiné nemoci (kašel… chřipka… kašel). Měla by vyšší úmrtnost než sezónní chřipka, ale šířila by se stejně snadno jako chřipka. Podle Daszaka tedy „COVID-19“ odpovídá definici nemoci X. Naštěstí byli tito proroci schopni předpovědět, že taková pandemie jako „COVID-19“ nastane, protože se domnívali, že příští velkou pandemii pravděpodobně vyvolá jiný „patogen“, tj. „virus“ blízký „SARS“, ale ne natolik blízký, aby proti oběma fungovala stejná vakcína. Infrastrukturu pro zvládnutí své pandemické předtuchy měli připravenou díky skupině Koalice pro inovace v oblasti připravenosti na pandemie (CEPI), založené Gatesovou nadací a složené z veřejných, soukromých, filantropických a občanských organizací, která financovala vakcíny a léčiva proti patogenům, které „předpověděli“:

„Na začátku roku 2018, během setkání v sídle Světové zdravotnické organizace v Ženevě, skupina odborníků, do které patřím (R&D Blueprint), vymyslela termín ‚nemoc X‘: Měli jsme na mysli příští pandemii, která by byla způsobena neznámým, novým patogenem, který se dosud nedostal do lidské populace. Vzhledem k tomu, že svět dnes stojí na okraji pandemické propasti, stojí za to se na chvíli zamyslet nad tím, zda COVID-19 je tou nemocí, před kterou naše skupina varovala.

Tehdy jsme říkali, že nemoc X pravděpodobně vznikne v důsledku viru pocházejícího ze zvířat a objeví se někde na planetě, kde ekonomický rozvoj přivádí dohromady lidi a divoká zvířata. Nemoc X by pravděpodobně byla na počátku epidemie zaměněna za jiné nemoci a šířila by se rychle a nepozorovaně, využívala by sítě lidského cestování a obchodu, dostala by se do mnoha zemí a zmařila by její potlačení. Nemoc X by měla vyšší úmrtnost než sezónní chřipka, ale šířila by se stejně snadno jako chřipka. Otřásla by finančními trhy ještě předtím, než by dosáhla statusu pandemie.

Stručně řečeno, COVID-19 je nemoc X.

„Během Světového zdravotnického shromáždění v roce 2016 vytvořila Světová zdravotnická organizace plán R&D Blueprint, aby tuto mezeru překlenula, a zveřejnila prioritní seznam patogenů, které nejvíce ohrožují celosvětové zdraví a proti nimž nebyly připravovány žádné vakcíny ani léky. Na seznam se dostal SARS, MERS, nipah, ebola a další vzácná, ale závažná onemocnění způsobená epidemickými viry. Koalice pro inovace v oblasti připravenosti na epidemie – globální partnerství mezi veřejnými, soukromými a filantropickými organizacemi a organizacemi občanské společnosti, které bylo zahájeno v Davosu v roce 2017 – se této výzvy ujala a získala finanční prostředky na vývoj vakcín a léčiv proti některým z nich.

Abychom se vymanili z Éry pandemií, budeme je muset brát jako problém veřejného zdraví a kromě reakcí začít pracovat i na prevenci. Naším prvním cílem by mělo být rozšíření naší výzbroje proti potenciálním masovým epidemiím. Když někteří z nás před dvěma lety zařadili ‚nemoc X‘ na seznam priorit Světové zdravotnické organizace, chtěli jsme poukázat na to, že nestačí vyvíjet vakcíny a léky proti známým původcům, když příští velká epidemie bude pravděpodobně vyvolána jiným patogenem – například virem blízkým SARS, ale ne natolik blízkým, aby stejná vakcína mohla působit proti oběma.

https://web.archive.org/web/20200227101055/https://www.nytimes.com/2020/02/27/opinion/coronavirus-pandemics.html

V posledním článku z února 2020 Shibo Jiang z Wu-chanského virologického institutu uvedl, že wu-chanský zápal plic by měl být klasifikován jako první nemoc X. Čínští vědci se domnívali, že odpovídá definici, protože měli za to, že první nemoc X bude přenosné „infekční“ onemocnění způsobené „novým koronavirem“ pocházejícím z netopýrů. Před „COVID-19“ tedy urychlili úsilí o vývoj inhibitorů „virové“ fúze a neutralizačních protilátek se širokospektrální inhibiční aktivitou proti divergentním lidským „koronavirům“ a „SARSr-CoV“:

První nemoc X je způsobena vysoce přenosným koronavirem akutního respiračního syndromu

„Na základě oznámení Světové zdravotnické organizace z roku 2018 by měl být wu-chanský zápal plic způsobený neznámou etiologií uznán jako první nemoc X.

„Dne 9. února 2018 Světová zdravotnická organizace zveřejnila seznam prioritních onemocnění Blueprint, včetně blízkovýchodního respiračního syndromu (MERS) a těžkého akutního respiračního syndromu (SARS), jakož i nemoci X, pro výzkum a vývoj v mimořádných situacích. Nemoc X by byla nová nemoc s epidemickým nebo pandemickým potenciálem způsobená neznámým patogenem (www.who.int/activities/prioritizing-diseases-for-research-and-development-in-emergency-context). V té době jsme se domnívali, že první nemocí X by mohlo být přenosné infekční onemocnění způsobené novým koronavirem pocházejícím z netopýrů. Tento předpoklad byl založen na živém koronaviru souvisejícím se SARS (SARSr-CoV), označeném jako SARSr-CoV-WIV1, izolovaném ze vzorků netopýřího trusu na buňkách Vero E6. Měl 99,9% identitu celogenomové sekvence s genomem SARSr-CoV-Rs3367 identifikovaným z vrápenců čínských a s dalším novým kmenem SARSr-CoV-RsSHC014, přičemž oba tyto kmeny mohly využívat enzym konvertující angiotenzin II (ACE2) člověka, cibetky a vrápenců čínských jako receptor hostitelské buňky k infikování cílových buněk člověka, cibetky a vrápenců čínských. Tyto důkazy nás přiměly urychlit naše úsilí o vývoj inhibitorů virové fúze a neutralizačních protilátek se širokospektrální inhibiční aktivitou proti divergentním lidským koronavirům a SARSr-CoV).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7091198/

Podle všeho se zdá, že jsme již měli to potěšení setkat se s nemocí X v posledních třech letech v podobě „COVID-19“. Měli jsme „štěstí“, že během dvou let předcházejících „pandemii“ výzkumníci „předpověděli“ vznik „nového koronaviru“ a našli způsob, jak vytvořit vakcínu pro „virovou čeleď“, která zůstala 40 let bez vakcíny. Skutečnost, že se jim to podařilo v rekordně krátkém čase s přístupem plug-and-play založeným na genetických sekvencích, je jen třešničkou na pověstném „plandemickém“ dortu. Tato „příprava“ na nemoc X umožnila rychlé sekvenování „viru SARS-CoV-2“ z nepurifikovaných tekutin z bronchoalveolární laváže jednoho pacienta, jehož sekvence pak mohla být použita k vytvoření vakcíny a testů PCR během několika prvních dnů po „objevení“ viru. Vše proběhlo přesně podle předem připraveného plánu zveřejněného v roce 2018. Není to úžasné?

Jelikož se zdá, že jsme již odhalili identitu nemoci X v podobě „COVID-19“, proč se kolem ní točí tolik článků vyvolávajících strach, které tvrdí, že je stále na cestě? Například článek v The Economic Times z května 2023 varoval, že zpráva Světové zdravotnické organizace uvádí, že se blíží nemoc X a že může být dvacetkrát smrtelnější než „COVID-19“. Světová zdravotnická organizace netuší, co je nemoc X, a tvrdí, že by mohla být vyvolána buď jiným „virem“, bakterií, plísní, nebo něčím úplně jiným. Jsme upozorněni na to, že se nejedná o sci-fi, což je zvláštní tvrzení, pokud je „COVID-19“ považován za první příklad nemoci X. Předpokládá se, že budoucí nemoc X může pocházet od zvířat nebo se případně objevit jako „virus“ vytvořený člověkem uvolněný buď nedopatřením, nebo jako „biologická zbraň“. Je ironií, že Světová zdravotnická organizace se opírá o sci-fi, aby nás přesvědčila o tom, že nemoc X není sci-fi:

Co je „nemoc X“? Podle zdravotních expertů Světové zdravotnické organizace může být smrtelnější než COVID-19

„Svět se sotva vzpamatoval z náporu pandemie COVID-19, když zdravotní experti shodili novou bombu.

Myslíte si, že COVID-19 byl nejhorším zdravotním strašákem, jaký lidstvo zažilo? Přemýšlejte znovu.

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace může nová, zákeřnější a mnohem smrtelnější nemoc obrátit svět vzhůru nohama. Vědci ze zdravotnické agentury OSN ji označili jako ‚nemoc X‘.

Co je nemoc X?
Kromě toho, že způsobí lidstvu zkázu, nemá výzkumný tým o povaze patogenu ani ponětí. V rozhovoru pro deník The Telegraph tým uvedl, že netuší, zda by se jednalo o virus, bakterii, plíseň nebo něco úplně jiného. Vzhledem k tomu, že lékařští výzkumníci nevědí, jaká bude nová zdravotní hrozba, může se stát, že bude chybět jakákoli léčba nebo vakcína. ‚Toto není sci-fi,‘ uvedl pro The Telegraph dr. Richard Hatchett z Koalice pro inovace v oblasti připravenosti na epidemie. ‚Je to scénář, na který se musíme připravit. Toto je nemoc X.‘

Někteří odborníci na veřejné zdraví spekulují, že by nemoc X mohla být zoonóza – to znamená, že se bude přenášet z divokých zvířat na člověka. Ebola a COVID-19 byly zoonotické nemoci. Někteří výzkumníci však nevylučují možnost, že by se jednalo o virus vytvořený člověkem, tedy o nástroj bioterorismu. ‚Uvolnění takovýchto patogenů, ať už v důsledku laboratorních nehod, nebo jako akt bioterorismu, by mohlo vést i ke katastrofální nemoci X a bylo označeno za riziko globální katastrofy,‘ varovala studie z roku 2021, která byla publikována v časopise Infection Control & Hospital Epidemiology.“

https://www.google.com/amp/s/m.economictimes.com/magazines/panache/what-is-disease-x-who-health-experts-say-it-can-be-deadlier-than-covid-19/amp_articleshow/100554810.cms

V článku agentury Bloomberg z konce září 2023 se dozvídáme, že termín nemoc X byl vytvořen speciálně pro neznámé „infekční“ hrozby, jako jsou „nové koronaviry“. To vedlo k vývoji vakcín, lékových terapií a diagnostických testů, které by bylo možné rychle přizpůsobit a nasadit v reakci na tyto „neznámé hrozby“. Zopakovali, že „COVID-19“ byl příkladem nemoci X a že zvířecí rezervoár je nejpravděpodobnějším zdrojem další nemoci X. Světová zdravotnická organizace „studuje“ nemoc X, aby „umožnila včasnou průřezovou připravenost na výzkum a vývoj, která je relevantní“ i pro neznámou nemoc. Díky práci, která byla odvedena v roce 2017, trvalo od zveřejnění genetické sekvence „viru SARS-CoV-2“ do autorizace první vakcíny proti COVID-19 pouhých 326 dní. Díky úspěchu „nemoci X“ Koalice pro inovace v oblasti připravenosti na epidemie (CEPI) dále podporuje vakcinační platformy rychlé reakce, které by nyní mohly vyvinout nové očkovací látky do 100 dnů od objevení se „viru“ s „pandemickým potenciálem“. Vedle zrychlených časových harmonogramů se usiluje o uzavření nové globální dohody na ochranu před budoucími „pandemiemi“, o zřízení globálního fondu Světové banky, o vytvoření střediska Světové zdravotnické organizace pro předpovídání „pandemií“, o globální projekt „viromu“ k „odhalování“ nových „virových hrozeb“ a o zřízení globálního centra pro „pandemickou“ terapii. Zdá se, že reakce na nemoc X, která „není sci-fi“, byla velmi přínosná pro nastolení globalizace:

Co je nemoc X? Jak se vědci připravují na příští pandemii

„Zní to jako něco, co vymyslel Elon Musk: ‚nemoc X‘. Ve skutečnosti byl tento termín vytvořen před lety jako způsob, jak přimět vědce, aby pracovali na lékařských protiopatřeních proti neznámým infekčním hrozbám – novým koronavirům, jako je například ten, který způsobuje COVID-19 – namísto pouze těch známých, jako je virus ebola. Záměrem bylo podpořit vývoj platformových technologií, včetně vakcín, lékových terapií a diagnostických testů, které by bylo možné rychle přizpůsobit a nasadit v reakci na řadu budoucích ohnisek s epidemickým nebo pandemickým potenciálem.


1. Co je ‚nemoc X‘?

Je to poněkud záhadný název pro onemocnění způsobené v současnosti neznámou, avšak závažnou mikrobiální hrozbou. Světová zdravotnická organizace zařadila v roce 2017 nemoc X na krátký seznam patogenů, které považuje za hlavní prioritu výzkumu, vedle známých zabijáků, jako je těžký akutní respirační syndrom (SARS) a ebola. COVID-19, způsobený novým koronavirem, byl příkladem nemoci X, když koncem roku 2019 vyvolal pandemii. Obrovský rezervoár virů kolujících ve volné přírodě je považován za pravděpodobný zdroj dalších takových onemocnění. Je to kvůli jejich potenciálu rozšířit se a infikovat další druhy, včetně člověka, což by vedlo k infekci, proti níž lidé nebudou mít imunitu.


2. Jaký smysl má studium nemoci X?

Podle Světové zdravotnické organizace jde o umožnění včasné průřezové připravenosti na výzkum a vývoj, která je relevantní i pro neznámou nemoc. Humanitární krize vyvolaná epidemií eboly v západní Africe v letech 2014-2016 byla varovným signálem. Navzdory desítkám let výzkumu nebyly včas připraveny k nasazení žádné produkty, aby zachránily více než 11 000 životů. V reakci na to Světová zdravotnická organizace vytvořila plán R&D Blueprint s cílem urychlit vývoj řady nástrojů pro ‚prioritní nemoci‘.


3. Jak pokračuje výzkum pro příští pandemii?

Od zveřejnění genetické sekvence viru SARS-CoV-2 k autorizaci první vakcíny proti COVID-19 uplynulo pouhých 326 dní, částečně díky práci odvedené od roku 2017 v rámci příprav na nemoc X. Nyní skupiny jako Koalice pro inovace v oblasti připravenosti na epidemie (CEPI) podporují v rámci plánu v hodnotě 3,5 miliardy dolarů vakcinační platformy rychlé reakce, které by mohly vyvinout nové očkovací látky do 100 dnů od objevení se viru s pandemickým potenciálem. Mezi další probíhající aktivity patří:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-09-27/what-is-disease-x-how-scientists-are-preparing-for-the-next-pandemic

Nemoc X je přesně to, před čím nás varovali, že to není, tedy sci-fi, protože žádná známá hrozba neexistuje. Světová zdravotnická organizace může toto hrozící budoucí nebezpečí propagovat a testovat scénáře na svých cílových skupinách závislých na strachu, dokud se nerozhodne prohlásit, že hrozba odpovídající jejich popisu byla identifikována v době, která je vhodná pro prosazení jejich globální agendy. Jako obvykle se Světová zdravotnická organizace a další „zdravotnické“ organizace připravují na neviditelného nepřítele a bojují proti němu a zároveň zavádějí iniciativy, které nás přibližují k „Jednomu zdraví“ alias „Jednomu světu“ v souladu s programem vytvoření jednoho úřadu řídícího celý svět. Vzhledem k tomu, že nemoc X je fiktivní hrozbou, mohou využívat různé fiktivní scénáře, jako je „patogen“ vyvolávající zoonózu a „virus“ přenášející se ze zvířat na člověka nebo vytvoření „virové“ biologické zbraně, aby se pokusili oklamat veřejnost a přimět ji k přijetí dalších opatření k jejímu ovládání.

V souladu s tématem sci-fi můj oblíbený scénář nemoci X kombinuje dvě fiktivní krize do jedné v podobě zombie „virů“. Podle článku agentury Bloomberg z října 2023 čelíme hrozbě nově se objevujících „zombie virů“ v důsledku uměle vytvořené „krize“ způsobené změnou klimatu. V článku je nám představen virolog Jean-Michel Claverie, jehož práce vrhá světlo na „hrozbu“, kterou představuje globální oteplování rozmrazující půdu, jež byla po tisíciletí zamrzlá. Minulý rok Claverie publikoval výzkum, v němž tvrdí, že ze sibiřského permafrostu extrahoval starodávné „viry“, které zůstaly „infekční“. V důsledku tání permafrostu nyní prý hrozí nebezpečí ze severu, protože mikrobi, bakterie a „viry“ jsou vysvobozováni z ledového spánku a znovu se probouzejí. Podle mluvčí Světové zdravotnické organizace dr. Margaret Harrisové pracuje Světová zdravotnická organizace s více než 300 vědci na určení další nemoci X, a to včetně zkoumání „těch, které se mohou uvolnit s táním permafrostu“.

Claverie je naštěstí ve sci-fi zběhlý, neboť vystudoval teoretickou fyziku částic a aplikovanou informatiku, ačkoli nemá žádné formální vzdělání v pseudovědě imunologii. Domníval se však, že jeho zkušenosti z dosavadních (pseudo)vědeckých oborů mu poskytly výhodu při zkoumání dalších (pseudo)vědeckých oborů, tedy virologie a imunologie. Poté, co si přečetl o oživené kvetoucí rostlině, Claverieho napadlo, že pokud lze oživit něco tak složitého, jako je kvetoucí rostlina, mohlo by se mu podařit oživit z permafrostu také „viry“. Měl pocit, že jeho první snahy o „oživení“ ve skutečnosti ne tak živých „virů“ v roce 2014 nebyly brány vážně. V roce 2019 tedy Claverie „izoloval“ 13 „virů“ ze 7 vzorků sibiřského permafrostu. Jeden z „virů“ prý zamrzl před více než 48 500 lety. Claverie v sobě probudil velkého spisovatele sci-fi románů a došel k závěru: „Pokud neandrtálci zemřeli na neznámé virové onemocnění a tento virus se znovu objeví, mohl by pro nás představovat nebezpečí.“ Toto zlověstné varování vedlo k obavám, že právě pátrání po těchto zombie „virech“ může nakonec probudit a vyvolat epidemii zombie „viru“, která by mohla odpovídat právě scénáři nemoci X, které se snažíme vyhnout:

Zombie viry se probouzejí po 50 000 letech, protože se planeta otepluje

„Čtrnáctidenní táboření na bahnitém břehu řeky Kolymy v Rusku, který je zamořen komáry, možná nezní jako zrovna nejúchvatnější pracovní cesta. Ale virolog Jean-Michel Claverie byl ochoten tuto oběť podstoupit, aby odhalil pravdu o zombie virech – dalším riziku, které změna klimatu představuje pro veřejné zdraví.

Jeho objevy vrhají světlo na chmurnou realitu globálního oteplování, které rozmrazuje půdu, která byla po tisíciletí zamrzlá. Třiasedmdesátiletý Claverie strávil více než deset let studiem ‚obřích‘ virů, včetně virů starých téměř 50 000 let, které byly nalezeny hluboko ve vrstvách sibiřského permafrostu.

Vzhledem k tomu, že planeta je již nyní o 1,2 °C teplejší než v předindustriální době, vědci předpovídají, že Arktida by mohla být v létě bez ledu již v roce 2030. Obavy, že teplejší klima při tání permafrostu v regionu uvolní do atmosféry zachycené skleníkové plyny, jako je metan, jsou dobře zdokumentovány, ale spící patogeny jsou nebezpečím, které je prozkoumáno méně. V loňském roce Claverieho tým publikoval výzkum, který ukázal, že ze sibiřského permafrostu extrahoval několik starodávných virů, z nichž všechny zůstaly infekční.

‚V souvislosti se změnou klimatu jsme si zvykli myslet na nebezpečí přicházející z jihu,‘ řekl Claverie v rozhovoru ve své laboratoři v kampusu Luminy na univerzitě v Aix-Marseille ve Francii s odkazem na šíření nemocí přenášených vektory z teplejších tropických oblastí. Nyní si uvědomujeme, že určité nebezpečí může přicházet ze severu, protože permafrost taje a uvolňuje mikroby, bakterie a viry.

„Světové zdravotnické agentury a vlády již léta monitorují neznámé infekční nemoci, proti kterým by lidé neměli imunitu ani léky. Světová zdravotnická organizace v roce 2017 zařadila obecnou ‚nemoc X‘ na užší seznam patogenů, které považuje za hlavní prioritu výzkumu a pro které chce vypracovat plán prevence nebo zvládnutí epidemie. Od té doby, co pandemie COVID-19 na několik měsíců uzavřela svět, se úsilí jen zintenzivnilo.

‚Světová zdravotnická organizace spolupracuje s více než 300 vědci, kteří se zabývají důkazy o všech skupinách virů a bakterií, které mohou způsobit epidemie a pandemie, včetně těch, které se mohou uvolnit s táním permafrostu,‘ uvedla mluvčí Světové zdravotnické organizace dr. Margaret Harrisová.“

„Stejně jako jeho pracovní prostor, i Claverieho přátelská povaha a pohotový úsměv jsou podloženy ohromující úrovní a rozsahem odborných znalostí. Vystudoval teoretickou fyziku částic, aplikovanou informatiku a biochemii, ale neměl žádné formální vzdělání v imunologii, což se podle Claverieho naopak ukázalo jako výhoda v jeho kariéře, protože přišel do této oblasti bez předsudků.

‚Práci na permafrostu zahájil poté, co se dočetl, že kvetoucí rostlina byla oživena z kousku plodu, který byl zmrzlý 30 000 let,‘ uvedla Chantal Abergelová, Claverieho manželka a experimentální bioložka, která řídí provoz laboratoře. ‚Napadlo ho, že když se podařilo oživit něco tak složitého, jako je kvetoucí rostlina, pak můžeme očekávat, že se nám podaří z permafrostu oživit i viry.‘

Claverie poprvé ukázal, že ‚živé‘ viry lze získat ze sibiřského permafrostu a úspěšně je oživit v roce 2014. Z bezpečnostních důvodů se jeho výzkum zaměřil pouze na viry schopné infikovat améby, které jsou dostatečně vzdálené od lidského druhu, aby se zabránilo jakémukoli riziku neúmyslné kontaminace. Domníval se však, že rozsah hrozby pro veřejné zdraví, na kterou nálezy poukazují, byl podceněn nebo mylně považován za raritu.

V roce 2019 proto jeho tým přistoupil k izolaci 13 nových virů, včetně jednoho, který zamrzl pod hladinou jezera před více než 48 500 lety, ze sedmi různých vzorků prastarého sibiřského permafrostu – důkaz jejich všudypřítomnosti. Při publikování výsledků ve studii z roku 2022 zdůraznil, že virová infekce neznámým starodávným patogenem u lidí, zvířat nebo rostlin by mohla mít potenciálně ‚katastrofální‘ následky.

‚50 000 let zpět v čase nás zavede do doby, kdy neandrtálci z této oblasti zmizeli,‘ říká. ‚Pokud neandrtálci zemřeli na neznámé virové onemocnění a tento virus se znovu objeví, mohl by pro nás představovat nebezpečí.

‚Někteří vědci se také obávají, že technologie – jako je ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov – by mohla proměnit dříve nedostupné oblasti podél sibiřského pobřeží v těžební centra, protože se zvýší dostupnost cest přes polární kruh bez ledu. Těžba v těchto větších hloubkách, mimo aktivní vrstvu, která každé léto rozmrzá, by zvýšila možnost interakce člověka s potenciálně škodlivým starodávným patogenem,‘ uvedl Claverie.

To podtrhuje dilema, které je vlastní i výzkumu – že hledání další velké hrozby pro lidstvo by mohlo toto nebezpečí neúmyslně rozšířit. Potenciál křížové kontaminace během expedic s odběrem vzorků je vysoký. Někteří proto začínají prosazovat spíše méně proaktivní přístupy náročné na zdroje.“

https://www.google.com/amp/s/finance.yahoo.com/amphtml/news/scientist-sounded-alarm-50-000-080005420.html

Zdá se, že i když někteří považovali „COVID-19“ za nemoc X, skutečný příchod tohoto záhadného hráče ještě nenastal. „COVID-19“ byl pouze předskokanem. Byl nemocí X do té doby, než přestal sloužit svému účelu. Jeho sláva už vyprchala, protože už není tak aktuální. Nemoc X potřebuje nový kabát. A tak, stejně jako věrohodné kopie zpěváků a kapel, které se objevují, aby nahradily starší generaci hudebníků jako „další velké hvězdy“, je tu nová nemoc X, která je připravována a propagována, aby udržela fanoušky v očekávání jejího příchodu. Skutečná hvězda této show se na scéně zatím ještě neobjevila.

Kdy se tento záhadný interpret objeví? Na které členy kapely se můžeme těšit? Budou Nemoc X doprovázet Biologické zbraně z laboratoře, nebo Zoonotické nákazy? Dočkáme se přítomnosti Bakteriálních bubáků, nebo Zuřivých plísní? Možná se konečně dočkáme Nemoci X a Zombie „virů“. Jaké hity předvedou? Uslyšíme nové působivé melodie, nebo si zopakujeme včerejší klasiku? Odhaduji, že nás čeká alespoň jedna coververze populárního hitu z první desítky:

Jakmile nás nemoc X poctí svou přítomností a získá si fanoušky, jimž byla určena, nakonec stejně upadne v nemilost. Stejně jako předtím „COVID-19“, i „nová“ nemoc X ustoupí do pozadí, aby ji nahradila další velká hvězda, která převezme její štafetu. Tento cyklus bude pokračovat, bude produkovat recyklované verze největších hitů a předstírat, že nabízí něco nového, zatímco ve skutečnosti jsme přesně tu samou píseň slyšeli už mnohokrát.

9 komentářů u „Nemoc X a zombie „viry““

 1. Musím říct, že jsem se fakt celou dobu smál. Vědci zkoumají nemoc o „které nic neví a ještě ani nepřišla“. No není to úžasné ??? Já nejsem věděc, ale to bych mohl zkoumat i já něco co ještě neexistuje ne ? To je fakt gól !! Cha cha cha..
  Ale celkově to samozřejmě sranda není, protože ve světě geometrickou řadou přibývá hloupých lidí, kteří uvěří všemu, aniž
  by sami přemýšleli – je to dáno tím, že přijímají odpovědi, ale nekladou si otázky, a právě otázky jsou základem každého vědění..

  Odpovědět
 2. Neuškodilo by články trochu zestručnit. Desetinásobným opakováním stejného textu se nic nového nedozvíme….

  Odpovědět
 3. Měl bych pro vás návrh. Nešel by udělat článek o tom, jak vlastně vírologové přišli na „základní vlastnost“ virů, tj. že se množí v buňkách. Osobně si myslím, že si to někdo musel jen tak vycucat z palce, ale zajímalo by mne, jestli existuje nějaká oficiální pohádka, jak na to někdo přišel. Na netu jsem o tom nic nenašel.

  Odpovědět
  • Možná je zkuste oslovit, aby Vám původ té pohádky poslali. 🙂 Já se domnívám, že jenom přebrali hypotézu bakteriologů o makrofázích údajně napadajících bakterie.

   Odpovědět
 4. Dobrý večer,
  dobrá myšlenka a úvaha pana Vintra z 15.2, to by stálo za zpracování. Co se týká nemocí, napadá mě spousta myšlenek a otázek.
  Máme v našem těle milióny buněk, Jsou důležité z mnoha důvodů. Dýcháním každodenně vdechujeme další miliony buňěk (podle mě spíš pozitivních, ale i škodlivých látek) a zase je vydechujeme ven. Tělo látky, které jsou pro něj škodlivé (resp.neznámé) a poradí si s nimi, tak je „zlikviduje“ a pomocí dechu (potu, vyměšování atd.) je vypustí ven z těla. Jak je tedy možné, že když jsou tyto buňky při opuštění těla již „mrtvé“ mohou ohrozit jiného člověka a „nakazit ho nějakou nemocí“ ?? (např.tedy tzv. viry). Nedává mi to smysl….

  Odpovědět
  • Oni ale považují bájné viry za polomrtvé/položivé 🙂 S těmi buňkami bych si nebyla tak jistá. Jak víte, že se naše těla skládají z buněk? A ne třeba ze souvislé tkáně? Myšlenka pana Vintra je zajímavá, akorát takový článek dá nepředstavitelné množství práce. Momentálně je to pro nás nerealizovatelné.

   Odpovědět
   • Dobrý den.
    Omlouvám se, asi jsem dané špatně pojmenoval. Těmi buňkami jsem měl na mysli mikročástice (jsou vidět pouze pod el.mikroskopem). Ale netvrdím že to vím, pouze si to myslím. Pojem polomrtvý či položivý je dost vtipný, nevím jestli existuje v přírodě taková entita, podle mě ne.

    Odpovědět

Napsat komentář

Pin It on Pinterest

Share This